Hubnutí, dieta – úvod / Jak zhubnout ?

Jak zhubnout ?

Jak zhubnout? Tahle palčivá otázka skloňovaná v poslední době ve všech pádech. Jak najít správnou dietu? Které diety jsou naopak úplně nesmyslné? Jak se moc netrápit, a přesto shazovat kilogramy? Jak se tedy dá trvale zhubnout? Neexistuje jeden univerzální recept, pomocí kterého byste mohli zhubnout. Každý člověk je komplikovaná individualita a ne všichni reagují na určité podněty stejně. Užitečným vodítkem je to, že zdravé hubnutí je takové, které nezanechá špatné následky na vašem těle.
dieta modelek

Můžete to zkusit sami a spoléhat se na kouzelné pilulky, čaje, akupunkturu, zeštíhlovací pásy a podobně, při jejichž užití můžete jíst, jak je libo, nemusíte se hýbat, a kila sama od sebe mizí. Touha zhubnout vám vyprázdní peněženky, s nadváhou to ale nic moc neudělá. Je nám líto - žádný magický preparát, po němž se hubne bez námahy, neexistuje. Jak zhubnout? Zázrakem to bohužel opravdu nepůjde.

Při otázce jak zhubnout možná mnohé napadne, že by se měli více hýbat. Bezva volba, ale většina z vás se nestane ze dne na den takovým sportovním fanatikem, že by vydatně sportovala denně a v takové míře, že začne hubnout podle svých představ. Faldíky zůstávají, ba co víc, vznikají nové obliny v podobě svalové tkáně. Proč nehubnete? Je to jednoduché – zapomněli jste na výživu. Je to jako kdybyste si koupili super rychlé auto a místo benzínu mu do nádrže nalili třeba vodu se saponátem, tedy něco, po čem opravdu rychle nepojede.


Co takhle držet hladovku? Jistě jste se již setkali s tím, že poté, co jste se kamarádky či partnera zeptali „Jak zhubnout?“ odpověděl vám jednoduše „Nejez!“. Je to zdánlivě snadné, úbytky jsou patrné hodně brzy, není třeba lámat si hlavu s tvorbou jídelníčku. Ale ouha – při hladovění ztrácíte zejména svalovinu, vodu a minerály. Co na vás setrvává nejdéle je právě tuková tkáň. A i když jste takto fantasticky zhubli, máme pro vás špatnou zprávu - po skončení hladovky se kila vracejí a ztracenou svalovinu nahradí tuk rychleji, než vyslovíte slovo „dieta“.


Už vám někdy někdo nabídl přístroj, po kterém byste zhubli bez jakékoli námahy? Zatímco vy v klidu sledujete televizi, tento báječný přístroj pracuje za vás, jezte, kolik chcete, zapomeňte na trýznivé diety a vesele a pohodlně hubněte! Je tohle vaše ideální představa? Pak si pořiďte z široké nabídky přístrojů na hubnutí různé myostimulátory, vibrační přístroje, tepelné zábaly a podobně. Co ale děláte, když přístroj zrovna nemáte? Jak přístroj dokáže změnit váš přístup k zdravému životnímu stylu?


Už jste vyzkoušeli tu „novou dietu“, o níž právě vyšla ta velmi prodávaná kniha? Navíc stačí, aby jedna z celebrit uvedla, že trápení s tím, jak zhubnout se jí po přečtení této knihy už rozhodně netýká. Všichni po ní zhubli, celý svět takto hubne, tak proč ne vy? Možná proto, že vy nejste „všichni“. Zapomeňte na univerzální pravidla, kopírované jídelníčky, obecná doporučení na extra dietu v časopisech, jinak budete každý měsíc začínat s novou a ještě novější dietou pokaždé založenou na jiném principu…


Jak zhubnout? Pomocí diety přece!

Tak by vám odpovědělo dnes už i malé dítě. Diety, diety, diety je jich nepřeberné množství, paleta je opravdu široká. Ať už je to dělená strava, nízkoenergetické či monotematické diety, diety podle krevních skupin, makrobiotika, Atkinsonova dieta, zónová dieta… Mají svá pravidla a nabízejí pohodlnému člověku striktní vodítka. Ale po přechodu na obvyklý styl stravování dochází k opětovnému zvýšení hmotnosti na výchozí nebo ještě vyšší hodnotu. Diety škodí emocím, protože jsou o odpírání, přemáhání, ale škodí i tělu, protože vždycky mají nějaký negativní následek, který se třeba zpočátku zdá zanedbatelný…

Nebo v tom sami být nemusíte, aneb…

Ideální dieta je taková, která dietou není! Ano, je to tak! Je totiž nesmyl ztratit desítky kil během měsíce, protože po takovém šoku se bude tělo snažit vrátit celý stav co nejrychleji zpět a navíc se obrní proti dalšímu takovému pokusu o hubnutí. Jak tedy úspěšně hubnout? Optimální je cesta postupná a zahrnuje změnu stravovacích zvyklostí, osobních návyků i pohybové aktivity. Nenabízí sice takové výsledky, ale zato zaručí, že si optimální váhu a zdraví udržíte do budoucna. Ale jak to udělat? Můžete „hubnout“ sami střídavě s větším či menším úspěchem celý život, nebo plánovaně zhubnout zdravě pod dohledem odborníka na výživu a váhu si trvale udržet. Výživový poradce při tvorbě vašeho stravovacího plánu bere v úvahu vaše pohlaví, věk, druh vaší postavy, náročnost vaší práce, množství sportovní aktivity, ví, jak se vyhnout stravovacím prohřeškům či krizovým situacím, a na rozdíl od vás nikdy nezapomene na vaši motivaci zhubnout a je vždy připraven vám ji znovu a znovu připomenout.


Neptejte se jak hubnout kamarádky, maminky ani přítele! Zeptejte se přímo odborníka! Nutričního poradce. O komplexních programech na zdravé hubnutí se dozvíte zde >>Osobní jídelníček Komplexní program Výživový poradce

Spočítejte si BMI a bazální metabolismus Spočítat jak na tom jsem

Jana hmotnost: – 25 kg
boky: – 22 cm
... a cítím se skvěle! Chci vědět víc...
Přihlašte se do zpravodaje
Získejte: informace, dárky, kupóny


Zvolte si jazyk: